Σάββατο 15 Απριλίου 2017

Challenge Cup: Απίστευτη ανατροπή του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό με την Μπούρσα (3-2)

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 από τη Μπούρσα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο τελικό του Challenge Cup, κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να πάρει τη νίκη με 3-2 και το προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου.
Οι φιλοξενούμενες έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους όταν προηγήθηκαν 2-0 (25-18, 25-15), ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να μειώσουν και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα (25-20). Αν και οι Τουρκάλες έδειχναν πιο κοντά στη νίκη στο 4ο σετ (προηγήθηκαν 19-17), οι παίκτριες του Κοβάσεβιτς με σερί 8-0 έφεραν τα πάνω κάτω κι έστειλαν το ματς στο ται μπρέικ (25-19).
Με τη ψυχολογία στα ύψη μπήκε η ελληνική ομάδα στο πέμπτο σετ και νίκησε πολύ εύκολα με 15-10. Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για το Μεγάλο Σάββατο στην έδρα της Μπούρσα.